Blog | Jan Orna

Mystifikovat je tak snadné!

Pryč jsou doby, kdy se špičkoví atleti jako například Emil Zátopek a jeho soupeř Alain Mimoun na tratích vytrvalostních závodů zbytečně dřeli bez pomoci vodičů („pacemakerů“).

Švindl.

V moderní špičkové profesionální atletice je takový švindl samozřejmostí.

Je však neuvěřitelné, že se k tomu sníží také závodníci v amatérském a tradičním běžeckém závodě, jakým je

„Mistrovství České republiky v silničním běhu na 10 km, 112. ročník Česká spořitelna Běchovice – Praha“,

pořádaného navíc „Pod záštitou MUDr. Pavla Béma, primátora hl. m. Prahy a za spolupořadatelství Magistrátu hl. města Prahy“.

A přece!

Vítěz mužské kategorie, Čechoameričan, pardon Slovákočech Robert Štefko, „visel“ za pacemakerem nejenom ve stoupání pověstného „hrdlořezáku“, ale téměř až do cíle na Pražačce. Na následujících fotografiích pouští právě vodič se startovním číslem 500 Bertíka k vítěznému finiši.

A tak se ptám: zdalipak také tito vodiči získali všechna potřebné antidopingová osvědčení?

Náhoda, nebo úpadek mužského plémě?

A nyní trochu atletické statistiky.

Před třiceti roky, v 82. ročníku závodu, stačil v kategorii mužů 30 – 39 let běžci J.O. čas 41:23 k umístění na 286. místě ze 651 startujících. Tedy těsně v první polovině startovního pole.

V letošním ročníku, v kategorii mužů 30 – 34 let znamenal čas 41:23 pro Martina Mastného 28. místo ze 113 startujících. Martin tedy předběhl tři čtvrtiny startovního pole.

V kategorii 35 – 39 let doběhl letos Petr Kotouč (Dřevák Všestary) v čase 41:14. S tímto časem obsadil 20. místo ze 123 startujících. Za Petrem tak zůstalo v cíli více než  80% jeho soupeřů.