Na velkou výzvu naší doby – počínající projevy klimatické změny,
způsobené z nezanedbatelné míry člověkem – naše vláda stále nereaguje.
Bude tato nečinnost stále pokračovat a budeme ještě dlouho „v klídku“?
Pak ovšem nakonec možná dopadneme podobně, jako stateční hudebníci na
Titanicu – klídek náhle přejde do krachu.
Dalším důsledkem, který zřejmě klimatická změna vyvolá, bude nedostatek vody. Proto by technologické inovace měly mířit i tímto směrem. V současnosti používají pitnou vodu nejenom třeba automyčky, ale dokonce i betonárny. Pro výrobu statisíců kubíků betonu, které se používají při stavbě většiny pozemních staveb, silnic a mostů, používají jako „záměsovou vodu“ rovněž pitnou vodu.
Nerovnoměrné srážky přinesou častější a větší povodně – a to je další oblast, kde je v rámci nutnosti „učit se žít v podmínkách klimatické změny“ vhodné zahájit práce na potřebných opatřeních.
Ve stavebnictví nejspíše přestanou vyhovovat normy pro zatížení staveb sněhem či větrem, v důsledku větších extrémů počasí lze předpokládat postupný nárůst hodnot těchto zatížení.
Jistě se v těchto souvislostech najde celá řada dalších podobně aktuálních témat.
Naše ekonomika a bohužel z velké části i vysoké školství stále „jede ve starých kolejích“, kdy se mlčky předpokládá nekonečná schopnost atmosféry absorbovat znečištění produkovaná člověkem, a rovněž nevyčerpatelná zásoba potřebné vody.
Čas pro výzkum a vývoj nových technologií, které ovlivní ekonomiku a prosperitu v příštích desetiletích, právě přichází. A opoždění v podmínkách globalizovaného světa může mít za následek dlouhodobý ekonomický neúspěch.
Na přicházející signály a „výzvy doby“ zatím v České republice nikdo z mocných nereaguje. Nebo jsem si toho jenom já nevšiml? Velmi rád se nechám přesvědčit o opaku.